Świat przedstawiony w literaturze

  • Category: Dzieci
  • Published: Friday, 25 March 2022 06:50
  • Written by Super User
  • Hits: 64

child gd5521a78d 640

Wydania książkowe odchodzą obecnie do lamusa. Stale spada poziom czytelnictwa w społeczeństwie. Przeciętny człowiek czyta średnio maksymalnie kilka pozycji rocznie. Jedynie poniektórzy z nas czytają cyklicznie. Zatem jakie są poztywy czytania? Dlaczego dobrze jest sięgać po pozycje książkowe?

Najważniejsze – czytanie pobudza wyobraźnię. Otoczenie przedstawione w książkach, opisy wymyślonych lokalizacji, osób – to te sfery – dzięki którym poruszamy naszą głowę to wyobrażania sobie konkretnych szczegółów. Pośród zwykłej codzienności – możemy być choćby na plaży, obserwować przygody uczestników odysei w kosmosie czy rozpoznawać zabójcę. Poprzez to przeżywamy również różnorakie emocje.

Po drugie – czytanie ubogaca nasz słownik, poprzez co jesteśmy w stanie korzystać z większego wachlarza sformułowań. To niezwykle cenna umiejętność – może być przydatna choćby w pracy. Książka umacnia również naszą pamięć i spostrzegawczość. Pozwala na nieszablonowe rozwiązywanie do problemów.

Dodatkowo poszerza horyzonty myślowe. Gdy czytamy – niejednokrotnie znajdujemy informacje, z jakimi dotychczas nie mieliśmy kontaktu. Nawet nie chodzi tu o pozycje naukowe. Popularna książka popularna – jest w stanie przedstawić nam historię, geografię, czy kompletnie nowe poglądy w różnych aspektach.

children g2a4ee860c 640

Ewoluował również sektor czytelniczy. W księgarniach można znaleźć cała masa książek pisanych poprzez autorów zupełnie nie powiązane ze światem literatury. Z jednej strony spowodowało to spadek jakości branży wydawniczej – ale jednocześnie promowanie takich książek zaprasza społeczeństwo do czytelnictwa. A to już bardzo dobry aspekt.

Jest jakaś inna opcja? Coraz to większy odsetek ludzi sięga po audiobooki i książki elektroniczne. Wraz z dostępem do sieci wzrosła ich wszechobecność. Nie jest to jednak tożsame. I choć buduje wyobraźnię i rozwija koncentrację – jasne – ale omija nas dotykanie i zapach książek....