Z czym boryka się rodzina naszych czasów?

  • Category: Dzieci
  • Published: Monday, 21 March 2022 12:51
  • Written by Super User
  • Hits: 62

beach g86a66b7a1 640

Nowoczesne ukierunkowanie do relacji rodzinnych można zaobserwować już od paru lat. Główne zmiany dotyczą odchodzenia od klasycznego modelu w rozumieniu rodziny. Mama i tata z uwagi na uwarunkowania codzienności zobowiązani również są bardziej do tego, aby skoncentrować się na rozwoju w pracy. Wiąże się to na równi z atutami, jak i z niebezpieczeństwami.

Rodzina to najważniejsze środowisko o charakterze wychowawczym, potrzebne człowiekowi na każdym etapie życia. Nie tak dawno przeważał model rodziny pełnej. Aktualnie coraz częściej można dostrzec rodziny, w jakich dziecko albo dzieci wychowane są przez jedną osobę dorosłą. Częściej albowiem niż w latach poprzednich mają miejsce rozwody.

Nie da się zakwestionować, że rola środowiska rodzinnego jest spora dla rozwoju ruchowego, umysłowego, uczuciowego, etycznego oraz socjalizacyjnego u malucha. To rodzice od najmłodszych lat mają wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka, odpowiadając na jego potrzebę miłości, przynależenia oraz bezpieczeństwa. Samotne rodzicielstwo, rodziny zrekonstruowane, wzrastająca liczba rozwodów to czynniki, jakie coraz częściej są tłem rodzin. Niezależnie zaś od tego, jak dużo zmieniło się w takim obszarze, nadal rodzice powinni skoncentrować się na tym, aby w przypadku przemian w systemie pochodzenia zwrócić dużą uwagę na malucha oraz jego oczekiwania.

home gfa19d75c1 640

Na to, jak aktualnie funkcjonują rodziny wykazał również wpływ progres nowych technik. Świat online oraz progres urządzeń mobilnych przynoszą wiele walorów, aczkolwiek powiązane jest to także z zagrożeniem. Obecnie świat internetowy stał się dla wielu osób codziennością. Pociechy coraz wcześniej też zaczynają korzystać z urządzeń elektronicznych oraz dużo czasu oglądają telewizor. Mają także nieograniczony wgląd do świata wirtualnego. Z tego powodu trzeba bardziej niż do tej pory zwrócić wzgląd na to, do jakich tematów maluchy mają wgląd. Dalej ważne powinny pozostawać klasyczne sposoby w rozwijaniu dziecka: relacje z rówieśnikami, ruch oraz zabawa.