Odpowiedzialność u młodzieży, na ile możemy zaufać dzieciom?

  • Category: Dzieci
  • Published: Saturday, 26 March 2022 13:24
  • Written by Super User
  • Hits: 65

girls gee4690890 640Współczesny świat ma mnóstwo poduszek bezpieczeństwa. Gdzie nie spojrzymy, wszędzie widać zakazy i nakazy które mają uchronić nas od zagrożenia. Kiedy wyraz ,,bezpieczeństwo” wisi nad nami nieustannie to nieświadomie dotyka nas poczucie zagrożenia nawet gdy nie istnieje. Zjawisko to odnosi się bardzo mocno do rodziców, którym rzecz jasna zależy na bezpieczeństwie ich pociech. Lecz co myślą na temat sami młodzi ludzie?

Młodzi ludzie, głównie w okresie dorastania szukają mocnych wrażeń. Wiadomo, że nie ma jasnych zasad, lecz nie łudźmy się – współcześni nastolatkowie najczęściej próbowali już alkoholu, nie rzadko regularnie palą – nie zawsze jedynie tytoń – zdają też sobie sprawę na czym polega seks, zarówno teoretycznie, lecz często również z doświadczenia. Nie chodzi tu o jakieś patologie, tylko o całkiem zwyczajną młodzież ciekawą otaczającego świata. Młodzież która cały czas jest pod nadzorem tak, żeby na pewno włos jej nie spadł z głowy. W takiej rzeczywistości nie dziwi, że młodzi ludzie, pragną wyrwać się z pod osłony i poczuć coś prawdziwego – poczuć smak prawdziwego życia, bez rękawków do pływania.

Ciekawość i potrzeba przygód jest naturalna u przedstawicieli gatunku homo sapiens sapiens w pewnym wieku. Jak zatem skanalizować je tak żeby nie mieć w domu hodowli marihuany czy nie zostać babcią we wczesnym wieku średnim?

Pozwolić młodym ludziom smakowanie takich doznań żeby sami nie mieli potrzeby, uciekania się do zachowań nieakceptowanych przez społeczeństwo. W jaki sposób palenie za szkołą ma pociągać dla kogoś kto wspina się po górach czy lata na paralotniach? Każda z tych dyscyplin jest dostępna dla młodzieży w stosunkowo młodym wieku. Wszystkie umożliwiają poczucie surowości życia, gdzie trzeba odpowiadać za siebie bo nikt nie podetrze nam nosa. A to jedynie dwie propozycje. Przy odrobinie dobrej woli znajdziemy zajęcie które odciągnie naszą młodzież od zajęć których lepiej unikać.

people gbafee5691 640

Reasumując, jeśli wykażemy zainteresowanie znalezieniem naszym dzieciom zajęcia i damy im odrobinę wiary w ich odpowiedzialność to jest spora szansa, że problemy wychowawcze które ma większość rodziców, będą nas dotyczyć w niewielkim stopniu. Nie oszukujmy się bowiem – wiek ma swoje prawa.