Klaudia i Agata już jesienią wezmą udział w pracach ONZ


Klaudia Klonowska i Agata Krząstek będą miały okazję już jesienią przemówić na forum Zgromadzenia Ogólnego, współtworzyć rezolucje w ramach III Komitetu i dyskutować nad globalnymi problemami w kontekście młodzieży.

Tegoroczna edycja cieszyła się ogromną popularnością a liczba nadesłanych prac była dwukrotnie wyższa niż w poprzednich latach. Kandydaci mieli szansę podzielić się swoimi pomysłami na roczną kadencję oraz odpowiedzieć na pytania o możliwość włączenia młodych Polaków w działania Polski w Radzie Bezpieczeństwa i realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju.

20180411125822_IMG_6883-01

Jak zainteresować szkołę debatami o zrównoważonym rozwoju? Nie wydaje się to trudne, chyba że czas ponagla. || fot. I. Bany

 

Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 osób: Paulina Birula, Klaudia Klonowska, Paweł Linke, Julia Sokołowska, Agata Krząstek i Marta Tondera. Finaliści przeszli przez serię zadań sprawdzających ich znajomość środowiska młodzieżowego w Polsce, pracę w grupię i umiejętność komunikacji. To z tych umiejętności przez rok Młodzieżowi Delegaci korzystają przygotowując konsultacje. Pytania dotyczyły przede wszystkim zainteresowania i możliwości połączenia ich z mandatem Młodzieżowego Delegata, łączeniem obowiązków z mandatem Młodzieżowego Delegata, rozwojem programu i konkretnym ukierunkowaniem tzw. kadencji. Komisja konkursowa sprawdziła także wiedzę kandydatów pod kątem znajomości agendy ONZ, działań Polski w organizacji w tym przede wszystkim Radzie Bezpieczeństwa oraz organizacji młodzieżowych.

Nie było łatwo wybrać kandydatów, które w kolejnym etapie miały udowodnić w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, że warto im powierzyć obowiązki Młodzieżowego Delegata. Po kilkudniowych naradach Komisja Konkursowa: Adam Smuga (PROM), Justyna Chruściak (PROM), Mikołaj Solik (były Młodzieżowy Delegat) i Izabela Bany (Program Młodzieżowy Delegat) zdecydowali się rekomendować Agatę Krząstek i Klaudię Klonowską.

Klaudia Klonowska studiuje prawo i stosunki międzynarodowe na uniwersytecie w Amsterdamie. Aktywnie angażowała się w działania Polski i Polonii za granicą – zarówno pracując w Ambsadzie w Pekinie jak i podczas Kongresu 60 Milionów. Jej praca na temat rezolucji 2250 oraz współpracy start-upów z ONZ zwróciła uwagę Komisji. Od wielu lat jest zaangażowana w konferencje MUN, udowadniając swoją wiedzę podczas rozmów, zagwarantowała sobie miejsce w III etapie.

Agata Krząstek to studentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, oprócz bardzej tradycyjnych dziedzin prawa interesuje się także prawem kosmicznym i lotniczym. Pokazała, że praca pod presją czasu jej niestraszna – formularz zgłoszeniowy znalazła kilka godzin przed zamknięciem rekrutacji. W trakcie rozmowy zaprezentowała pasję i zaangażowanie w sprawy młodzieżowe, a swoją kreatywność wykorzystała proponując rozwiązania promujące program MD wśród młodzieży.

Przez dwa tygodnie dziewczyny, przy wsparciu byłych Młodzieżowych Delegatów przygotowywały się do III etapu. Propozycja działań na całą kadencję, rezolucja 2250 oraz młodzież w Polsce, to tylko niektóre tematy, które pojawiły się podczas przygotowań.

2018-04-27-GP-spotkanie-013

Sukcesu pogratulował im Minister Marek Magierowski. || Fot. G. Piąetka

W dniu 27 kwietnia, Agata z Klaudią spotkały się z przedstawicielami Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka pokazując swoją wiedzę, umiejętności i udowadniając, że będą wsparciem przez najbliższy rok – równocześnie reprezentując zróżnicowane środowisko. Obie uzyskały pozytywną ocenę i zostały wskazane jako Młodzieżowego Delegatki Polski na 73. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Sukcesu pogratulował im minister Marek Magierowski.

Przed nimi ambitne zadania promowania kadencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa, COP24 w Katowicach i dziesiątki spotkań z młodymi Polakami. O czym będzie ich przemówienie w październiku? Tego dowiemy się już niedługo.

V edycja programu “Młodzieżowy Delegat Polski do ONZ” organizowana jest we współpracy z Polską Radą Organizacji Młodzieżowych i Departamentem Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka MSZ.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *