[2015/16] Młodzieżowi Delegaci w pięciu historiach


Młodzieżowi Delegaci mają historie tak różne jak i młodzież, którą reprezentują. Pochodzą z różnych środowisk, zajmują się na co dzień rozmaitymi rzeczami i chociaż mogłoby się wydawać, że holenderskiego lekarza, studentkę fizyki kwantowej ze Szwecji i startupowca z Irlandii łączy niewiele, to właśnie oni, między innymi, reprezentowali młodzież ze swoich krajów podczas 70. Zgromadzenia Ogólnego ONZ w zeszłym roku.

Proces rekrutacji i wymagania różnią się w poszczególnych krajach. W Polsce w tym roku konieczne jest napisanie eseju i zaplanowanie konsultacji młodzieżowych. Jednak jakie jest kryterium wyboru? Kto wobec tak naprawdę może zostać Młodzieżowym Delegatem?
Kulminacyjnym punktem pracy Młodzieżowego Delegata jest spotkanie z Sekretarzem Generalnym ONZ.

Młodzieżowym Delegatem został Saya. Podczas sesji Trzeciego Komitetu dotyczącej Rozwoju Społecznego swoim przejmującym przemówieniem poruszył wszystkich i zasłużył nawet na owację od całego zgromadzenia, nie wyłączając przewodniczącego obrad.

Saya studiował medycynę, część jego badań dotyczyła warunków sanitarnych i opieki zdrowotnej na terenach konfliktów. To właśnie badania terenowe, które odbył w obozach uchodźców w Iraku stały się dla niego inspiracją, aby aplikować na stanowisko Młodzieżowego Delegata ONZ. Jego zaangażowanie w kwestię kryzysu migracyjnego i uchodźczego ma jednak jeszcze jeden wymiar. Pół roku temu, podczas Obrad Trzeciego Komitetu Zgromadzenia Ogólnego, opowiał o swoim doświadczeniu, co zrobił i jak wyglądała jego sytuacja 16 lat temu jako uchodźcy. “Nigdy nie sądziłem, że będę mógł rozmawiać na forum organizacji, która 16 lat temu dała mi schronienie”.

Eoin pracuje w Dropboxie, na uniwersytecie zajmował się literaturą, filozofią i debatowaniem. Jeszcze jako nastolatek założył organizację pozarządową, której głównym celem jest przeciwdziałanie przejawom dyskryminacji i nękania na tle homofobicznym i transfobicznym wśród młodzieży szkolnej. W ramach działalności organizacji odbyło się już ponad 300 warsztatów w szkołach w całym kraju. Eoin był częścią pierwszej w historii młodzieżowej reprezentacji Irlandii do ONZ.

Regina jest w Młodzieżowej Delegacji Meksyku. Poza studiowaniem dwóch kierunków, prawa i stosunków międzynarodowych, rozlicznych aktywności związanych z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i ONZ (z wyszczególnieniem działalności na rzecz kobiet), mimo tak młodego wieku, wydała ostatnio już trzeci w dorobku tomik poezji.

Polki wybrane w zeszłym roku w konkursie również mają sukcesy na swoim koncie. Joanna Sztandera, studiująca prawo szkockie i hiszpańskie na Uniwersytecie w Aberdeen w Wielkiej Brytanii z nauką łączy działalność wolontariacką w studenckiej kancelarii prawnej Casus Omissus – The Aberdeen Law Project, uniwersyteckim stowarzyszeniu ONZ, współpracującym z UNA-UK oraz w wydziałowym stowarzyszeniu prawniczym i sądowniczym. W zeszłym roku została także wyróżniona Stevenson Scholarship podczas wymiany na Uniwersytecie w Sewilli. W wolnym czasie bierze udział w obradach Europejskiego Parlamentu Młodzieży i Model United Nations w kraju i na świecie. W zeszłym roku można ją było spotkać podczas współorganizowanej przez nią międzynarodowej konferencji Warsaw Latin Convention.

Weronika Szwajda po pierwsze zwiedza świat: była na wymianie w Chinach i Francji w zeszłym roku ruszyła w wyprawę przez Azję, ostatnio wpadła na Bałkany. Współpracowała przy wystawie New Ink Image Gallery in Pekinie oraz jako wolontariusz w Centrum Młodzieżowych Inicjatyw Horyzonty. Otrzymała prestiżowe stypendium Fundacji Kazimierza Pułaskiego aby rozwijać swoje zainteresowanie dyplomacją w ramach Akademii Młodych Dyplomatów.

Jaki więc jest decydujący czynnik? Młodzieżowi Delegaci w zeszłym roku wskazują, że wszystkich Delegatów łączyło niegasnące zaangażowanie w kwestie społeczne, środowisko lokalne i globalne, poparte aktywnym działaniem na rzecz zrozumienia aktualnych problemów wśród młodzieży, a ostatecznie chęć szerzenia świadomości i szukania rozwiązań. Młodzieżowi Delegaci z całego świata najzwyczajniej w świecie pragną mieć wpływ na dotyczące ich przyszłości decyzje, nie wyobrażają sobie bierności i dzięki powierzonej im roli stają się głosem tych, których zazwyczaj na szczycie nie ma okazji wysłuchać. Właśnie dlatego, jeśli masz w sobie ducha aktywisty i nie potrafisz narzekać z założonymi rękami, zostań Młodzieżowym Delegatem.

Program “Młodzieżowy Delegat” jest organizowany przez Polską Radę Organizacji Młodzieżowych we współpracy z Departamentem Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Konkurs polega na napisaniu eseju na jeden z czterech tematów oraz przygotowanie planu konsultacji młodzieżowych, w których przeprowadzeniu wesprze Delegata Stowarszyszenie United Nations Associations Poland. Szczegóły i regulamin konkursu na stronie PROM.

Weronika Szwajda i Izabela Bany

artykuł originalnie opublikowany w serwisie INN Poland Link do artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *